Godziny otwarcia Centrum 8:00 - 20:00, Soboty 10:00 - 14:00 | Rejestracja 10:00 - 18:00 | Sklep 10:00 - 17:00 Kontakt 71 720 70 26

Centrum
Rehabilitacji
Neurologicznej

Pragma

PRAGMA jest urządzeniem do mechanoterapii. Przy jego pomocy możemy kształtować i wpływać na nasz układ mięśniowy. Wszystkie mięśnie mogą być indywidualnie i grupowo rozwijane w dowolny sposób, od torowania napięcia do zwiększania siły, wytrzymałości oraz zwiększenia masy mięśniowej.

Oprócz zastosowania elastycznych gum umożliwiających pracę oporową można również pracować z pacjentem w odciążeniu we wszystkich trzech płaszczyznach. Daje to ogromny wachlarz możliwości w zastosowaniu urządzenia w terapii.

Urządzenie ma bardzo dobre zastosowanie w grupach pacjentów ortopedycznych (bóle kręgosłupa, osłabienia tułowia, stany po złamaniach), neurologicznych (urazy rdzenia kręgowego, udary, SM, urazy czaszkowo-mózgowe) oraz sportowców.

Obserwując rozwój urządzeń do ćwiczeń fizycznych zauważyć można tendencję, że są one coraz bardziej skomplikowane, większe oraz skupiają się na ćwiczeniu wyizolowanych grup mięśniowych. To też chcąc równomiernie rozwijać nasz układ mięśniowy istnieje potrzeba posiadania odpowiedniej ich ilości. Powierzchnia sali, na której chcemy je ustawić musi być odpowiednio duża. Nie wspomnę o cenie, bo ta przyprawia o zawrót głowy.

Podczas swojej długoletniej pracy zawodowej zauważyłem brak dobrego, taniego, uniwersalnego urządzenia, które posiadałoby możliwość ćwiczenia wszystkich mięśni, we wszystkich płaszczyznach i pozycjach. Byłoby proste w obsłudze i znajdowało zastosowanie w rehabilitacji i rekreacji ruchowej, korekcie wad postawy i sporcie wyczynowym. Ażeby korzystać z niego mogli wszyscy niezależnie od sprawności i wydolności fizycznej, wieku, płci. Powyższe spostrzeżenia zainspirowały mnie do opracowania uniwersalnego urządzenia do ćwiczeń z oporem i w odciążeniu. Myślę, że mi się to udało.

Powstało urządzenie proste i łatwe w obsłudze. Wykorzystywać je można wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba i chęć rozwoju motorycznego człowieka. Ćwiczyć na nim mogą wszyscy niezależnie od sprawności i wydolności fizycznej, wieku i płci. Można je zamontować wszędzie niezależnie od powierzchni tj. w sali gimnastycznej, sali szpitalnej, gabinecie rehabilitacyjnym, pokoju mieszkalnym. W zależności od ilości zamontowanych urządzeń można prowadzić ćwiczenia grupowe i indywidualne. Cena nie stanowi bariery jego posiadania.

Ćwiczenia, które są na nim wykonywane, mogą obejmować pojedyncze mięśnie jak i też grupy (taśmy) mięśniowe, ćwiczone we wszystkich płaszczyznach i pozycjach. Dzięki nim można uzyskać zwiększenie siły i wytrzymałości mięśniowej, ruchu w stawach, zmniejszenie tkanki tłuszczowej i przyrost masy mięśniowej. Wszystko zależy od charakteru wykonywanych ćwiczeń i obciążeń, które w nich zastosujemy.

Niezmiernie istotnym elementem tego urządzenia jest możliwość wykonywania ćwiczeń w odciążeniu. Urządzenie składa się z kolumny metalowej, zestawu gum tubingowych firmy Thera - Band, akcesoriów potrzebnych do wykonywania ćwiczeń lub podwieszeń. Kolumna metalowa, którą montuje się na ścianie posiada określoną ilość szczelin, służących do mocowania gum. Dzięki tym szczelinom ćwiczenia są wykonywane zgodnie z zasadami biomechaniki i fizjologii ruchu. Gumy tubingowe wyprodukowane są z naturalnego lateksu, o różnej sile oporu oznaczonego kolorami:

ZALETY PRAGMY:

  • PRAGMA jest niezwykle uniwersalna
    Urządzenie zostało zaprojektowane z myślą wykorzystania go w sposób wielokierunkowy. Można na nim ćwiczyć każde partie mięśniowe, znajduje zastosowanie m. in. w rehabilitacji, rekreacji, sporcie wyczynowym oraz korekcie wad postawy
  • PRAGMA jest przeznaczona dla wszystkich
    Urządzenie zaprojektowano dla ludzi w każdym przedziale wiekowym, niezależnie od płci. Jego gama możliwości zastosowań pozwala na zaspokajanie indywidualnych potrzeb i uzyskanie zamierzonych efektów.
  • PRAGMA jest bogato wyposażona w akcesoria
    Do urządzenia zaprojektowano specjalne elementy, które umożliwiają lub ułatwiają wykonywanie poszczególnych ćwiczeń. Poszerza to możliwości zastosowań i poprawia bezpieczeństwo ćwiczenia.

Źródło: Marek Henryk Kowalski - SALUBER Ośrodek Promocji Zdrowia i Rehabilitacji Ruchowej

Przykładowe zastosowanie urządzenia PRAGMA w trakcie terapii.

Img 9401

Opinie

Ponad dwa lata temu stwierdzono u mnie krwiaka mózgu. Operacja uratowała mi życie jednak uszkodzenia były tak duże, że nie dawano mi żadnych szans na normalne życie. Normalne mam na myśli wykonywanie podstawowych czynność takich jak: jedzenie, mycie się czy ubieranie. Moim marzeniem było samodzielnie pójść do toalety. Byłem załamany bo wiedz...


Czytaj dalej
J.

"Zdaję sobie sprawę, że do WDO-MEDu trafiają pacjenci z bardzo ciężkimi urazami a rehabilitacja często umożliwia sprawne funkcjonowanie.
Osobiście zgłosiłam się "tylko" z niegroźnym przetrenowaniem, które jednak bardzo utrudniało kontynuowanie treningów, powodując zniechęcenie i utratę radości z uprawiania ukochanego sportu.
Po kil...


Czytaj dalej
Kasia