Godziny otwarcia Centrum 8:00 - 20:00, Soboty 10:00 - 14:00 | Rejestracja 10:00 - 18:00 | Sklep 10:00 - 17:00 Kontakt 71 720 70 26

Centrum
Rehabilitacji
Neurologicznej

FITS

Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz (FITS) powstała w 2004 roku dla potrzeb terapii dzieci z wadami postawy, skoliozami oraz chorobą Scheuermanna. Celem tej metody jest stabilizacja skoliozy u dzieci oraz zmniejszenie kąta skrzywienia w przypadkach skolioz nieprogresywnych. Wykorzystywana jest także w prowadzeniu pacjentów z dużymi skoliozami, którzy z różnorakich przyczyn nie będą poddani leczeniu operacyjnemu lub pomocniczo w pracy terapeutycznej poprzedzającej zabiegi ortopedyczne oraz w leczeniu gorsetowym.

Metodę leczenia FITS cechuje:

  • indywidualne podejście do pacjenta,
  • wnikliwe badanie biernego i czynnego ruchu korekcyjnego,
  • nacisk na usuwanie barier mięśniowo-powięziowych ograniczających ruch korekcyjny,
  • korekcja łuku pierwotnego poprzez dodanie kompensacji czynnościowej z jednoczesną stabilizacją lub korekcją łuku wtórnego,
  • dążenie do budowania i stabilizacji korekcyjnych wzorców ruchowych,
  • uczenie autokorekcji w pozycjach funkcjonalnych i czynnościach dnia codziennego,
  • nauka oddechu derotacyjnego w pozycjach funkcjonalnych,
  • znaczny nacisk na aspekt psychologiczny,
  • nastawienie na edukowanie dzieci i rodziców.

Biorąc pod uwagę dysfunkcje jakie towarzyszą skoliozie, autorzy koncepcji proponują indywidualnie dostosowany program ćwiczeń w zależności od wielkości kąta skrzywienia, oraz od wyniku badania klinicznego pacjenta. Na tej podstawie wyznacza się cele ogólne i szczegółowe terapii.

Metoda FITS obejmuje trzy istotne etapy:

I etap - badanie klasyczne oraz badanie w koncepcji Metody FITS.
II etap - przygotowanie struktur mięśniowo-powięziowych ograniczających ruch korekcyjny poprzez zastosowanie różnych technik energizacji mięśni.
III etap - budowanie nowych korekcyjnych wzorców postawy w pozycjach funkcjonalnych oraz ich stabilizowanie, nauka napięcia korekcyjnego.

Opinie

"Zdaję sobie sprawę, że do WDO-MEDu trafiają pacjenci z bardzo ciężkimi urazami a rehabilitacja często umożliwia sprawne funkcjonowanie.
Osobiście zgłosiłam się "tylko" z niegroźnym przetrenowaniem, które jednak bardzo utrudniało kontynuowanie treningów, powodując zniechęcenie i utratę radości z uprawiania ukochanego sportu.
Po kil...


Czytaj dalej
Kasia

Witam,
jestem pacjentem po ciężkim urazie rdzenia kręgowego na odcinku szyjnym. Uszkodzenia doznałem poprzez skok na główkę na niestrzeżonym kąpielisku. Felerne zdarzenie miało miejsce w lipcu 2010r. i otworzyło tragiczny rozdział w moim życiu. Uraz był na tyle poważny, że lekarze nie dawali mi szans na jakikolwiek ruch poniżej uszkodzen...


Czytaj dalej
Piotr W.