Godziny otwarcia Centrum 8:00 - 20:00, Soboty 10:00 - 14:00 | Rejestracja 10:00 - 18:00 | Sklep 10:00 - 17:00 Kontakt 71 720 70 26

Centrum
Rehabilitacji
Neurologicznej

FITS

Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz (FITS) powstała w 2004 roku dla potrzeb terapii dzieci z wadami postawy, skoliozami oraz chorobą Scheuermanna. Celem tej metody jest stabilizacja skoliozy u dzieci oraz zmniejszenie kąta skrzywienia w przypadkach skolioz nieprogresywnych. Wykorzystywana jest także w prowadzeniu pacjentów z dużymi skoliozami, którzy z różnorakich przyczyn nie będą poddani leczeniu operacyjnemu lub pomocniczo w pracy terapeutycznej poprzedzającej zabiegi ortopedyczne oraz w leczeniu gorsetowym.

Metodę leczenia FITS cechuje:

  • indywidualne podejście do pacjenta,
  • wnikliwe badanie biernego i czynnego ruchu korekcyjnego,
  • nacisk na usuwanie barier mięśniowo-powięziowych ograniczających ruch korekcyjny,
  • korekcja łuku pierwotnego poprzez dodanie kompensacji czynnościowej z jednoczesną stabilizacją lub korekcją łuku wtórnego,
  • dążenie do budowania i stabilizacji korekcyjnych wzorców ruchowych,
  • uczenie autokorekcji w pozycjach funkcjonalnych i czynnościach dnia codziennego,
  • nauka oddechu derotacyjnego w pozycjach funkcjonalnych,
  • znaczny nacisk na aspekt psychologiczny,
  • nastawienie na edukowanie dzieci i rodziców.

Biorąc pod uwagę dysfunkcje jakie towarzyszą skoliozie, autorzy koncepcji proponują indywidualnie dostosowany program ćwiczeń w zależności od wielkości kąta skrzywienia, oraz od wyniku badania klinicznego pacjenta. Na tej podstawie wyznacza się cele ogólne i szczegółowe terapii.

Metoda FITS obejmuje trzy istotne etapy:

I etap - badanie klasyczne oraz badanie w koncepcji Metody FITS.
II etap - przygotowanie struktur mięśniowo-powięziowych ograniczających ruch korekcyjny poprzez zastosowanie różnych technik energizacji mięśni.
III etap - budowanie nowych korekcyjnych wzorców postawy w pozycjach funkcjonalnych oraz ich stabilizowanie, nauka napięcia korekcyjnego.

Opinie

Rehabilitacja jest niezbedna do utrzymania dobrej kondycji osób niepełnosprawnych, jak i do ulepszania swojej sprawności fizycznej. Ośrodek Wdo-Med jest jednym z nich. Rehabilitacja jest tu na wysokim poziomie. Terapeuci dają z siebie wszystko by pomóc pacjentom, robia rzeczy często niemozliwe dla lekarzy. Daja wiare i nadzieje w to co chcemy...


Czytaj dalej
Natalia

"Zdaję sobie sprawę, że do WDO-MEDu trafiają pacjenci z bardzo ciężkimi urazami a rehabilitacja często umożliwia sprawne funkcjonowanie.
Osobiście zgłosiłam się "tylko" z niegroźnym przetrenowaniem, które jednak bardzo utrudniało kontynuowanie treningów, powodując zniechęcenie i utratę radości z uprawiania ukochanego sportu.
Po kil...


Czytaj dalej
Kasia