Bobath
Twórcą tej metody w latach 40 XX wieku byli fizjoterapeutka Berta Bobath i neurofizjolog Karel Bobath. Bazą do opracowania i późniejszego stosowania tej metody była doskonała znajomość rozwoju neurofizjologicznego człowieka. Zdaniem twórców metody, zewnętrznym wyrazem dojrzałości i integracji OUN jest mechanizm odruchu postawy. Pod pojęciem tym rozumieli silnie zróżnicowaną grupę reakcji automatycznych, które pozwalają na przybieranie i utrzymywanie dowolnej pozycji wbrew działaniu siły grawitacji, umożliwiając tym samym wykonywanie skomplikowanych czynności ruchowych. Celem terapii w metodzie NDT Bobath jest w głównej mierze uzyskanie przez osobę usprawnioną możliwie maksymalnej samodzielności ruchowej, dzięki normalizacji napięcia mięśniowego oraz wyhamowaniu nieprawidłowych reakcji organizmu. Metoda podkreśla, że rehabilitacja rozpoczyna się już przy łóżku pacjenta jako odpowiednia pielęgnacja, karmienie. Zakłada współpracę wielu specjalistów z wielu dziedzin medycyny aby osiągnąć zamierzony cel.
Opinie
"Zdaję sobie sprawę, że do WDO-MEDu trafiają pacjenci z bardzo ciężkimi urazami a rehabilitacja często umożliwia sprawne funkcjonowanie.
Osobiście zgłosiłam się "tylko" z niegroźnym przetrenowaniem, które jednak bardzo utrudniało kontynuowanie treningów, powodując zniechęcenie i utratę radości z uprawiania ukochanego sportu.
Po kil...
Czytaj dalej
Witam!
Mam na imię Darek. W kwietniu 2011 roku na skutek nieszczęśliwego wypadku doznałem uszkodzenia rdzenia kręgowego i zaczął się drugi rozdział mojego życia. Jak każdy początkujący a raczej zderzony z rzeczywistością wózkowicz krążyłem po różnych ośrodkach rehabilitacyjnych oraz korzystałem z wielu fizjoterapeutów, którzy tak naprawd...
Czytaj dalej